Kuzhina

Këtu janë dhjetë gjellët që duhet të provoni.

Rashtani

Një pjatë me perime të ngjashme me lakrën përfaqësohet nga jugu në veri, dhe pjata anësore e mishit varet nga vendi ku përgatitet. Kështu që ju mund të zgjidhni rashtan me salsiçe mielli, mish të tharë, brinjë, proshutë, gjunjë derri. Edhe pse është një pjatë dimërore, duhet ta provoni sa herë që vizitoni Malin e Zi. Shikoni për një restorant që e përgatit atë në mënyrën tradicionale - në një kazan, sipër zjarrit mbi vatër. Ka një aromë të fortë, dhe shije të ngjashme me brokolin dhe lakrën. Është një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm, i pasur me kalium, kalcium, beta-karoten, luteinë, si dhe vitamina C, B1, B2, B9. Është interesante që rashtani ka një vlerë më të lartë ushqyese kur gatuhet sesa kur është i pazier.

Japraku

Rashtan është një klasik i kuzhinës malazeze. Përveç përgatitjes së zakonshme me mish të thatë, sallam dhe kastradinë, mund ta provoni edhe në formën e japrakut. Gjethet e rashtanit ose të hardhive, të mbushura me mish, futen në një kafshatë që mbahet mend gjatë. Do t'ju mirëpresin dhe do t'ju shërbejnë në festime dhe gëzime. Ata shkojnë në mënyrë të përkryer me pije më të forta, por edhe me kos. Versionin malazez të sarmës mund ta gjeni në të gjitha pjesët e vendit, nga jugu në veri. Rashtani është një bimë e mirënjohur që rritet në bregdet, por gjithashtu toleron mirë dimrin. Madje bëhet më e butë dhe më e ëmbël pas ngricave.

Proshuta e Njegushit

Të vizitosh Cetinën dhe të mos provosh proshutën e Njegushit është njësoj si të vizitoni Nikshiqin dhe të mos provoni birrën e Nikshiqit. Të dy janë simbole unike të Malit të Zi, megjithëse me këtë delikatesë mishi më i mirë shkon me raki rrushi - një pije alkoolike e bërë nga hardhia e rrushit. Proshuta është mish derri i tharë, aroma dhe shija e së cilës varen nga klima dhe sekreti i Njegushit është në klimën specifike të malit Llovqen, majat e të cilit thyejnë qiellin mbi Gjirin e Kotorit ku takohen klima e malit dhe ajo mesdhetare. Shërbehet si meze, shërbehet me petulla, djathë të verdhë dhe ullinj. Mund t’i provoni të gjitha me djathin e Parkut Kombëtar Llovqen. Do të kënaqeni pas shkallëve që çojnë në mauzoleun e Njegoshit dhe shëtitjet nëpër kryeqytetin mbretëror të Cetinës, lundrime në liqenin e Shkodrës. Atmosferë të veçantë provoni në fshatin Njegushi, nga vjen. Përjetimi gastronomik do të përfundojë me një histori të pasur të këtij vendi, një vizitë në vendlindjen e familjes mbretërore malazeze, por edhe një pamje të mrekullueshme të Gjirit të Kotorit

Brodeti Bokelas

Nga Cetina mundesh, përmes rrugës gjarpëruese mbi Njegush, të zbresësh drejtpërdrejt në Gjirin e Kotorrit.

Udhëtimi në vetvete nuk zgjat shumë, por do të ndaleni disa herë për ta shijuar atë pamje madhështore. Pas mbërritjes në Kotor, porositni një brodet Bokeli. Kjo është një pjatë e shijshme peshku mesdhetar që do t'ju gjallërojë para se të shkoni për të parë ndonjë nga dhjetë gjiret më të bukura në botë. Brodeti përgatitet përgjatë Adriatikut dhe secili vend ka recetën e tij dhe historikun prapa.. Është menduar nga peshkatarët, në mënyrë që peshqit e vegjël që nuk shiten në treg, të mos hidhen. Kjo gjellë është specifike se vetëm një lloj peshku përdoret për përgatitjen e saj. Zakonisht është i bollshëm në gji, dhe më i shijshmi përgatitet pikërisht si kjo, në verë të bardhë dhe perime me erëza aromatike. Provoni pse e quajnë atë "brodet mbi brodetët”!

Torta e Perastit

Të vizitosh gjirin dhe të mos provoni ëmbëlsirat e Perastit, me një filxhan kafe dhe një pamje të ishullit të Zonjës së Shkërpjelit, do të thotë se nuk ishe në Bokë. Kjo tortë e freskët, me origjinë nga Perasti romantik, është një perlë e vërtetë e kuzhinës së Bokelit. Dhe çfarë torte mund të jetë ajo, receta e së cilës u krijua nga një dashuri e pastër? Që në lashtësi, me të gratë shoqëruan dhe mirëpritën burrat e tyre marinarë, kështu që ky trajtim konsiderohet një simbol i dashurisë dhe i besnikërisë. Torta e Perastit mbetet e freskët për një kohë të gjatë, kështu që marinarët e hanin atë për muaj të tërë, në mënyrë që ta mbanin sa më gjatë shijen dhe erën e shtëpisë. Lëvore të freskëta, shije e bajameve të tokës, aromë limoni dhe vanilje ... Tingëllon fantastike, apo jo?

Krapi i tymosur

Parku Kombëtar i liqenit të Shkodrës do t'ju kënaqë me natyrën e tij të pasur, trashëgiminë kulturore dhe fantazinë në përgatitjen e specialiteteve të peshkut. Më shumë peshkohet krapi, gjuhca, ngjala, ndërsa vendasit i përgatisin në mënyra te ndryshme. Provoni krapin me kumbull të thatë, mollë dhe ftua, të pjekura në qepë, të tharë në diell, të tymosur, marinuar ose në mënyrën e Podgoricës. Provoni verërat e vendit për të cilat kjo zonë është e famshme. Shikoni turën e "Rrugës së Verës" ku mund të vizitoni të depot e vogla, kantinat familjare të vendosura në fshatrat e peshkimit në brigjet e Liqenit të Shkodrës. Me përjashtim të krapit, këtu mund të provoni edhe shijet e tjera të peshkut, të tilla si ngjala në një sallatë të njomë ose të zymtë.

Petulla dhe mjaltë

Kuzhina tradicionale malazeze shpesh na kujton gratë shtëpiake që me pak përbërës në dispozicion kanë bërë delikatesa të vërteta. Një pjatë e tillë është me grumbuj të rrumbullakët brumi si petulla. Janë krijuar nga varfëria, nga mielli dhe uji, por edhe sot ato mbetën në tryezën e familjeve. Ato janë një detaj i domosdoshëm i shumë festave, siç është Dita e Krishtlindjes, dhe malazezët i përgatisin të paktën një herë në javë për darkë dhe mëngjes. Ky detaj modest i kuzhinës malazeze shërbehet në çdo cep të vendit, me mjaltë, proshutë Njegushi dhe djathë nga Plevla ose Kollashini.

Djathi i Plevlës

Djathi i Plevles si dhe proshuta e Njegushit janë në listën e produkteve të mbrojtura malazeze të prodhuara në shekuj në të njëjtën mënyrë. Cilësia e tij i detyrohet lartësisë mbidetare, kullotave të buta alpine, ajrit të pa ndotur, por edhe një recetë sekrete që është përcjellë brez pas brezi. I përket grupit të djathërave të bardhë me brinjë, gjysmë të fortë ose të butë, me ose pa pjekje. Është prodhuar nga qumësht i pazier. Ky djathë me plot yndyrë, me një përmbajtje mesatare yndyre prej rreth 25%, vendoset i tëri në vaskë, pa u prerë në feta. Përveç djathit nga Plevla, dashamirët e djathit nuk do të mbeten pa djathin gjeth nga Njegushi dhe Kollashini.

Mish qengji në qumësht

Ju nuk e doni qengjin në pjatën tuaj për shkak të erës së tij të fortë? Ju me siguri nuk e keni provuar atë në mënyrën si e bën Durmitori. Duke u gatuar në qumësht, mishi humbet erën e tij specifike dhe bëhet i butë dhe i shijshëm. Nëse këtij i shtohet kremi i deleve, merret një kombinim me shije të paharrueshme. Provoni këtë kënaqësi gastronomike gjatë një pushimi duke parë bukuritë madhështore të Parkut Kombëtar Durmitor, por edhe në të gjithë veriun e Malit të Zi. Dashamirët e mishit nuk do t'i rezistojnë qengjit nën kaki, i cili ruhet për një kohë të gjatë, gjë që e bën mishin aq të butë sa thjesht bie nga kockat. Lëngu është aq i shijshëm, dhe ne ju sugjerojmë të porositni bukë shtëpie që do të përdoret për ta ngjyer.

Qulli i njomur

Kaçamaku (qulli i njomë) dhe djathi i zier janë gjellët tradicionale malazeze të përgatitura për mëngjes në veri të vendit, me një filxhan kos. Kanë kaq shumë kalori sa nuk do të keni nevojë për asgjë përveç ujit deri në darkë. Bëhet me patate, miell, mazë dhe djathë sipas një recepti të thjeshtë, por nuk është lehtë ta përgatitësh se duhet" shtypur" mirë. Mjedisi i ashpër ka krijuar njerëz të fortë që, falë ushqimit të shëndetshëm dhe të fortë, mbijetuan në male. Mali i Zi është një vend i vogël, por plot kontraste që reflektohen në përgatitjen dhe konsumimin e ushqimit. Nëse nuk e besoni, porositni një qull të njomë diku në bregdet dhe ata do t'ju shikojnë me habi. Ata as nuk e kanë ngrënë, as e kanë përgatitur kurrë.

Kjo faqe përdor "cookie" për të siguruar një përvojë më të mirë të përdoruesit. Nëse doni të bllokoni cookie-t, ju lutemi vendosni shfletuesin tuaj.