Parqet kombëtare

Mali i Zi ka 5 parqe kombëtare. Secili prej tyre është një botë dhe një histori më vete. Këtu mund të gjeni akoma natyrën e paprekur dhe njerëzit që jetojnë në harmoni me të. Le ta takojmë atë!

PK liqeni i Shkodrës

Kur të shkoni në det nga aeroporti i Podgoricës, do të ndeshni një peizazh të papritur të bukur. Zona me ujë bruz, e mbuluar me një qilim ujor, të kryqëzuar nga ishuj të shumtë ... Mirë se vini në zemrën e Malit të Zi - Parku Kombëtar i liqenit të Shkodrës! Të 222 km² të këtij ekosistemi të mrekullueshëm janë mbrojtur që nga viti 1983, dhe ka qenë në listën e kënetave Ramsar, me rëndësi ndërkombëtare që nga viti 1995. Fshatrat piktoreskë të peshkimit si Karuç, Dodosh, Rijeka Crnojeviqa, plazhet me rërë, manastiret dhe panoramat janë pjesë e rrugëve panoramike Deti dhe Lartësia dhe Midis Dy brigjeve magjike. Për dashamirët e florës dhe faunës, ky park është një parajsë e vërtetë ornitologjike, sepse liqeni është i banuar me rreth 280 lloje zogjsh, gjë që e bën atë një nga habitatet më të mëdha të shpendëve në botë. Bashkohuni duke shikuar zogjtë si pelikani kaçurrel, dhe pasi të vizitoni liqenin, shijoni specialitetet lokale - krap dhe gjuhcë, me një gotë verë shtëpiake.

PK Llovqen

Këtu është një nga 10 vendet më të mira që duhet të vizitoni në Mal të Zi - mauzoleu i Njegoshit. Monumenti, drejt të cilit të çojnë 461 hapa, është gjithashtu varri i sundimtarit, poetit dhe filozofit malazez Petar II Petroviq Njegosh. Vizitoni shtëpinë e lindjes së këtij njeriu të madh, e cila ndodhet në fshatin Njegush. Pasi të vizitoni luginën e Ivanit, brenda rrugës panoramike Deti dhe Lartësitë, zbrisni në Kotor nga rruga gjarpëruese e vjetër - një rrugë dredha-dredha në formën e shkronjës "M" dhe shijoni pamjen më të bukur në botë në Gjirin e Kotorrit. Në Parkun Kombëtar të Llovqenit, gjeni dozën tuaj të aventurës në kuadër të Parkut të Aventurave Llovqen, ose provoni linjën zip në Njegush. Ne jemi të sigurt që do të keni shumë uri në fund të ditës, por mos u shqetësoni, këto zona njihen për proshutën dhe djathin më të mirë dhe më të shijshëm të Njegushit.

PK Durmitor

Ndërsa i afrohesh Zhablakut, përmes kullotave të buta, e ndjen se është diçka e veçantë. 39,000 ha bukuri e vërtetë, e paprekur u shpall një zonë e mbrojtur në vitin 1952 dhe është në listën e trashëgimisë natyrore dhe kulturore botërore të UNESCO-s. Përveç gjigantit malor Durmitor, Parku Kombëtar përfshin gjithashtu kanionin e Tarës, Dragës, Sushicës, Komarnicës. Aty është edhe kanioni i fundit i zbuluar në Evropë - Nevidio. Ato janë të njohura për raftingun më të mirë në këtë pjesë të Evropës. Këtu do të gjeni rreth 48 maja mbi 2,000 metra mbi nivelin e detit, 18 liqene akullnajore dhe varre gurësh mistike mesjetare - gurë varri (Steçak). Maja më e lartë Bobotov kuk është akoma e paarritshme për shumë alpinistë, dhe ata që e pushtuan atë rrëfejnë përvojat e tyre të vërteta të vogla heroike. Nëse nuk shkoni në majën më të lartë, provoni Via Ferrata. Për ata që dëshirojnë të njihen me Durmitorin, rekomandimi i vërtetë është të vizitoni rrugën unazore panoramike rreth Durmitorit - do të shihni pse ky park kombëtar është kaq unik. Dhe nëse jeni një aventurier me zemër dhe doni të shihni gjithçka nga perspektiva ajrore, atëherë provoni paragliding - pamja është e papërsëritshme!

PK Biogradska gora

Parku më i vogël kombëtar është në malin Bjelasica, në anën e djathtë të lumit Tara. Ky dikur ishte i ndaluar nga Mbreti, që do të thotë se ka qenë nën një trajtim të veçantë për një kohë të gjatë. Në park ndodhet liqeni i Biogradit, i krijuar nga zbritja e akullnajës nga Bjelasica, por natyrisht vendasit kanë versionin e tyre të tregimit. Zanat e pyjeve u takuan këtu dhe pinin gjithë botën e gjallë. Falë magjisë së tyre, një pyll i virgjër ka mbijetuar në zemrën e Evropës, një nga tre të fundit në Kontinentin e Vjetër. Rastësi? Do të arrini në këtë pyll të virgjër kur të zbuloni rrugën panoramike të Kurorës së Malit të Zi, dhe të kërkoni një pushim nga ecja në katunet që do t'ju kthejë në një kohë krejtësisht tjetër ...

PK Bjeshkët e Nemuna

Gjeologu austriak Ami Boue e quajti Bjeshkët e Nemuna "Alpet në jug të Evropës" dhe ky pseudonim ka mbetur deri më sot. 20 maja të paarritshme me mbi 2.500 metra mbi nivelin e detit trembin edhe alpinistët më me përvojë. Nga ana tjetër, ekziston një liqen i bukur ai i Hridit që rrezaton qetësi. Në pjesën e poshtme do të vini re një mori bizhuterish me shkëlqim që vizitorët i kanë futur për vite me radhë, duke besuar se do t'u sjellin atyre fat të mirë. Parku më i ri kombëtar u shpall zonë e mbrojtur në vitin 2009 dhe përfshin territoret e komunave të Plavës dhe Gucisë. Kur të mbërrini në këto pjesë, do të keni mundësinë të kaloni nëpër rrugën panoramike të Kurorës së Malit të Zi, por edhe të mësoni disa histori dhe legjenda të tjera vendore nga mikpritësit e që kanë jetuar në mal dhe katunet e tij me dekada.

 

www.nparkovi.me

Kjo faqe përdor "cookie" për të siguruar një përvojë më të mirë të përdoruesit. Nëse doni të bllokoni cookie-t, ju lutemi vendosni shfletuesin tuaj.