Plazhet tematike

Bregdeti malazez është i gjatë 293 km. Nëse shkoni në një udhëtim nga Herceg Novi për në Ulqin do të gjeni mbi 117 plazhe. Nga pikat e vogla që janë të vendosura përgjatë rrugës, limane të panumërta të pazbuluara, plazhe konkrete, deri në oaza të gjata me rërë deti ...

Ada Bojana (Ada Buna)

Do të kuptoni që dielli, kripa dhe era janë të mjaftueshme për lumturinë kur shkoni në Ada Bojana - një ishull në përqafimin e lumit dhe detit. Ndodhet 15 km larg Ulqinit dhe mbledh adhurues të vërtetë të natyrës. Buna është lumi i vetëm në botë që ndonjëherë rrjedh në rrjedhën e sipërme, gjë që shpjegon energjinë e çuditshme të këtij vendi. Nuk ka rëndësi nëse flini në një tendë, në një kamp, në një shtëpi të improvizuar apo në një soje peshkimi, fryma juaj kap padashje ritmin e natyrës. Këtu është vendbanimi më i madh nudist në vend. Pavarësisht nëse jeni nudist apo jo, do të pranoni se nuk ka vend më të mirë për të zbatuar parimet nudiste sesa Ada Buna.

Plazhi i madh

Të gjitha plazhet në Mal të Zi janë të bukura, por Plazhi i Madh i Ulqinit është diçka tjetër. Gjithashtu e quajnë atë "dimension tjetër". Rëra e imët, e cila askund nuk mund të gjendet në Adriatik, është e pasur me minerale dhe shumë shërues. Në plazhin më të madh në Adriatik ju mund të meditoni, të ecni në cekëti të pafund, të hipni në një kalë, të luani volejboll plazhi, të hipni çift, të shikoni dushin e meteorit dhe perëndimin e diellit më të bukur në botë.

Plazhi i grave

Pranë Ulqinit ekziston një plazh nudist shërues shkëmbor, i cili besohet të ketë një efekt pozitiv në funksionin riprodhues të grave për shkak të pasurisë së sulfurit të hidrogjenit. Kjo është arsyeja pse vetëm gjinia femërore vjen në këtë plazh, duke shijuar hijen e pyllit me pisha dhe mistikën e shpellës, gjë që e bën atë edhe më intriguese.

Plazhe me kafshët kanakare

Nuk mund ta imagjinoni një pushim pa kafshën tuaj? Kemi një lajm të mirë - plazhet e rregulluara për miqtë tuaj të mbuluar me gëzof janë vendosur përgjatë bregdetit të Malit të Zi! Shikoni ato në plazhet e mëposhtme: Plazhi i Madh (Ulqin), Topolica (Bar), Bularica dhe Sllovenska (Budva), Kukolina (Tivat), Peluzica (Kotor) dhe Shetitorja manar Danica (Herceg Novi). Këtu është gjithçka që ju nevojitet për një qëndrim të këndshëm me manar - dushe, enë me ujë dhe ushqim, si dhe pajisje pastrimi.

Plazhi i Mbretëreshës, Çanj

Ashtu siç sugjeron emri i saj, do të ndiheni mbretër në këtë plazh. Ndodhet afër Barit, mund të arrihet vetëm me varkë, dhe një herë e një kohë ishte një gji i preferuar i Mbretëreshës Marija Karagjorgjeviq. Guralecë të vegjël të kuqërremtë, ujë të pastër kristal, tingulli i valëve ... a keni endur mendimet tuaja?

Shën Nikolla

Ishulli më i madh në Adriatikun jugor - Shën Nikolla në Budva është me meritë në listën prestigjioze të Forbes të plazheve më të bukura në Evropë. Ka edhe gjire të panumërta ishujsh që nuk janë të lidhura dhe që mund të arrihen vetëm nga deti. Intimitet i plotë dhe bukuri e pastër e egër, tingëllon joshëse, apo jo?

Oblatno

Kur, pas heshtjes dhe bukurisë së egër, ju doni të argëtoheni dhe nuk doni të largoheni nga Tivati, atëherë shkoni në Oblatno. Gjithçka këtu është e dedikuar për detin, muzikën e mirë dhe festat më të mira në plazh. Vetëm atë lloj argëtimi për të cilin ëndërrojmë të gjithë ndonjëherë.

Plazhi me baltë në Igalo

Plazhi me baltë afër Herceg Novit e ka pozicionuar këtë qytet si një vendpushim shëndetësor. Në këtë plazh me rërë, vendasit dhe turistët mund të shijojnë trajtime me banjë dhe shërimin e baltës absolutisht falas. Hulumtimet kanë treguar se reumatizmi dhe sëmundjet e tjera të sistemit lokomotor trajtohen me sukses këtu.

Dobreç

Nëse jeni tifoz i plazheve të fshehura, të izoluara, vizitoni gjirin Dobreç në gadishullin Llushtica, që i përket Herceg Novi. Mund të arrihet vetëm me varkë, gjë që flet për mos ndotjen e bimësisë së harlisur mesdhetare që e rrethon. Flamuri i Kaltër, i cili u jepet vetëm plazheve më të pastra në botë, ka vite që valëvitet në Dobreç.

Klikoni për plazhin

Po zgjidhni një plazh ku të vendoseni? Vendosni shpejt me ndihmën e aplikacionit offline celular. Shijoni Bregun e Malit të Zi: Udhëzues Offline. Aplikacioni përmban një hartë të qartë offline me informacione rreth plazhit të zgjedhur, marinës ose zonës së mbrojtur në bregdet, në dy gjuhë - malazeze dhe anglisht. Aplikacioni do të llogarisë kilometrazhin nga vendndodhja aktuale e përdoruesit dhe më pas do të tregojë rrugën më të shkurtër në ëndrrat tuaja. Kënaquni!

Kjo faqe përdor "cookie" për të siguruar një përvojë më të mirë të përdoruesit. Nëse doni të bllokoni cookie-t, ju lutemi vendosni shfletuesin tuaj.