Bukuria e egër të çlodh

Nëse bukuria e egër akoma ju shoqëron më shumë me meditimin sesa aventurën - kemi një lajm të mirë për ju! Në Mal të Zi, ju mund të relaksoheni në mënyra më të qeta, dhe natyra do t'ju sjellë paqe dhe kënaqësi. Miqtë i shërbejnë kësaj, apo jo?

Bushcraft

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të bërë miq me natyrën është të kapërceni sfidat e mbijetesës në të. Kjo është ajo që na mëson bushcraft - si ta përballojmë dhe mbijetojmë në natyrë. Sigurisht, kjo nuk ka pse të jetë kaq ekstreme. Mjafton të organizoni një udhëtim në natyrë, të mblidhni kërpudha dhe barëra mjekësore, të ndizni një zjarr dhe të bisedoni me barinjtë, ndërsa diçka e shijshme zien nën qiellin e hapur.

Joga në natyrë

Joga në ajër të pastër është një mënyrë e provuar për të pastruar mendjen dhe për të hequr qafe stresin ndaj të cilit jemi të ekspozuar. Mund ta praktikoni gjithashtu në plazh, në breg të liqenit, ishull ose në një nga majat malore. Ka edhe kampe joga, si ai në brigjet e lumit Tara.

Rebalancimi në natyrë

Ndonjëherë një prekje e natyrës është e mjaftueshme për të kuruar sëmundjet e mënyrës moderne të jetës, por shpesh edhe këshillat e ekspertëve janë të mirëseardhura. Pse nuk i kemi të dyja? Në Mal të Zi, ekzistojnë veprime aktive në natyrë të udhëhequra nga terapistë të trajnuar dhe një udhëzues alpinizmi. Ata do t'ju kujtojnë, përmes turneve të lehta në këmbë dhe përmes bisedës, si të gjeni ekuilibrin e duhur.

Fermë gomarësh

Lonely Planet gjithashtu ka shkruar për një fermë gomarësh pranë Danilovgradit. Kjo nuk është një tërheqje turistike, por një dashuri e pastër! Edhe pse ofron strehim dhe pranon vizita, ferma u krijua për të mbrojtur gomarët nga zhdukja. Këto kafshë të rrezikuara tani kanë jetën që ata meritojnë - ata vrapojnë lirshëm, dëgjojnë muzikë dhe gëzojnë vëmendjen e vizitorëve që u sjellin atyre karota si dhuratë. Si kthim, qumështi kurues i gomarëve gjen rrugën e duhur për fëmijët në nevojë. Kur shkoni në fermë, mos harroni të sillni të paktën një karotë, si një biletë.

Kampimi dhe glampingu

Nëse kampimi është mënyra juaj e shijimit të natyrës, do të kënaqeni me bukurinë e vendeve të disponueshme për këtë lloj aktiviteti në Mal të Zi! Ka prej tyre nga Gjiri i Kotorit deri në veriun e largët të vendit, dhe më të famshmit janë autokampet në Boka, Plazhi i Madh, Utjeha, Plava, Plluzhine ... Në Mal të Zi mund të provoni edhe glamping. Vendndodhjet janë në liqenin e Pivës dhe pranë liqenit të Shkodrës dhe përvojat janë fantastike.

Kjo faqe përdor "cookie" për të siguruar një përvojë më të mirë të përdoruesit. Nëse doni të bllokoni cookie-t, ju lutemi vendosni shfletuesin tuaj.