Pushime aktive

Nëse dëshironi një pushim që do t'ju lehtësojë nga stresi, kthehuni në natyrë dhe ajo do t’ju bëjë të ndjeheni përsëri me plot energji - vendosni për një pushim aktiv në Mal të Zi! Malet, deti, lumenjtë, liqenet dhe kanionet - zgjidhni aventurën tuaj dhe përjetoni një verë për t’u kujtuar.

Hiking

Përveç mureve të Kotorrit dhe kalasë së Shën Ivanit me një pamje të famshme të gjirit, luginës së Ivanit dhe mauzoleut të Njegoshit, të Savin Kukut dhe Liqenit të Zi, shëtisni nëpër malin e magjishëm Llukavica deri në Liqenin e Kapitenit, kaloni kanionin Mrtvice dhe Portën e Dëshirave, zbuloni Liqenin e Trnovaçkos në formën e një zemre dhe përjetoni Orjenin në një natë me Hënë të plotë. Ata që duan të pushtojnë Alpet e Malit të Zi – Bjeshkët e Nemuna, do të gjejnë një shteg sfidues "Majat e Ballkanit", por edhe një rrugë shëtitjeje dhe ecje "Via Dinarica", të cilën National Geographic Traveler e renditi në mes destinacioneve më të mira në botë. Edhe shumë të tjera...

Biking

Shtigjet e biçikletave lidhin bukuritë natyrore të Malit të Zi, kështu që mos harroni të përjetoni disa prej tyre, siç është ajo që fillon nga fshati i peshkimit Dodosh, përmes zonës me moçal të liqenit të Shkodrës, deri në kështjellën Zhablaku i Crnojeviqëve. Është përshtatur për përdoruesit rekreativë, si dhe "tetëshja" popullore - një shteg që fillon nga Plava dhe duke kaluar pranë liqenit me të njëjtin emër, mali Visitor dhe lumi Luça, çon në Guci dhe kthehet në pikën fillestare, në formën e numrit tetë. Nëse ju pëlqejnë sfidat, provoni gjurmën "Peisazhe pa mbarim", e cila fillon nga Podgorica dhe kalon nëpër pesë komuna: Danillovgrad, Shavnik, Plluzhine, Zhablak dhe Kollashin. Përveç kësaj, katër shtigje të tjera kombëtare ju presin në Mal të Zi: "Slano i slatko –I kripur dhe i ëmbël", "Zbulime në Veri", "Lindja magjike" dhe "Tregime pranë ujit".

Rafting

Raftingu i Tarës është në vetvete një arsye e mjaftueshme për të vizituar Malin e Zi. Kjo përvojë e paharrueshme e nisjes me anije gome, së bashku me tejkalimin e pragjeve të shkumëzuara, është një sfidë plot adrenalinë që do të sjellë buzëqeshje përsëri në fytyrën tuaj. Përveçse është lumi më i pastër në Evropë, Tara është një nga tre lumenjtë më tërheqës për rafting në botë.

Kanioning

Kanioni më i thellë evropian ndodhet pikërisht këtu, kështu që nuk është për t'u habitur që Mali i Zi është tërheqës si një destinacion kanioni. Përveç Tarës së famshme, ekziston edhe kanioni misterioz Nevidio, dhe nëse "porta e tij kamikaze" tingëllon e frikshme për ju, provoni kanionin e Gërles në Bjeshkët e Nemuna! Dhe cili është më i bukur lumi i Barit Vruqa apo Shkurda e Kotorrit? Varet nga ju për ta zbuluar!

Paragliding

Shoqërimi me retë në qiell mbi Malin e Zi është një aventurë në vetvete. Petar Lončar, piloti i parë në botë që fluturoi me paraglider në të gjitha shtatë kontinentet, thotë se vetëm Durmitori nuk harrohet. Të tjerë pohojnë se fluturimi mbi Gjirin e Kotorrit është më i bukuri në botë, dhe fusha ajrore e Dizdaricës afër Herceg Novit është e butë për tifozët e këtij sporti ekstrem. Përveç në Durmitor dhe në Orjen, ju mund të gjeni pikat e ngritjes në Visitor dhe Brajiqe.

Kitesurfing

Kitesurferët adhurojnë Plazhin e Madh (13 km) që i ngjan dunave të shkretëtirës dhe këtu ekziston edhe qendra më e madhe e kitesurfit në Ballkan. Ky vend ka një energji të veçantë që është e vështirë të përshkruhet me fjalë. E njëjta gjë vlen edhe për Liqenin e Djallit në Durmitor, dhe të dashuruarit në çifte ndonjëherë provojnë aftësitë e tyre në ngushticën e Veriges ose në Liqenin Krupac.

Peshkimi

Falë Liqenit të Plavës dhe lumenjve Luça, Lim dhe Zloreçica, Mali i Zi ka hyrë në hartën e peshkimit të botës. Kampionati evropian në këtë sport u mbajt vitin e kaluar në Berane, Plavë dhe Andrijevicë, dhe konkurrentët e kënaqur shpallën këtë vend të vogël në Ballkan, një destinacion të ri të preferuar të peshkimit. Ky lloj peshkimi, i cili për shumë njerëz është edhe "terapi në natyrë", ka një traditë të gjatë në lumin Tara, në pjesën afër Mojkovcit që është ideal për këtë lloj sporti.

Linja e zinxhirit

A kërkoni një fluturim mbi kanalin spektakolar Tara, në një lartësi prej 150 m? Apo ndoshta preferoni të kënaqeni në këtë aventurë mbi liqen, të themi të Pivës? Është po aq mirë që të provoni linjën zip mbi Gjirin e Kotorrit, në Njegushin e famshëm. Zgjidhni aventurën tuaj të linjës zip, gjeni kompani të mira dhe le të jetë kjo vera juaj për t’u mbajtur mend!

Zhytje

Zbuloni tunelet, shpellat dhe shkëmbinjtë e fshehur të ishullit të Shën Nikollës, eksploroni qytetin e Poseidonit në gadishullin Llushtica dhe shikoni në “shpellën e ëmbël” që ndodhet në kepin Bigovo. Në pjesë të plazheve të Budvës, Jaz dhe Slovenska do të gjeni plazhe zhytjeje. Bota e mrekullueshme nënujore e Adriatikut jugor fsheh anijen e Marinës luftarake Jugosllave, por edhe shumë gjëra të tjera interesante ...

Kalërim

Nëse nuk mund të imagjinoni pushimet tuaja në natyrë pa hipur në kalë dhe besoni në lidhjen e veçantë midis njeriut dhe këtyre kafshëve fisnike, atëherë ju jeni në vendin e duhur! Shijoni aventurat në zona të bukura malore, siç është Pavino pole dhe takoni nikoqirët tuaj - ata do t'ju kujtojnë heronjtë e harruar prej kohësh. Ju gjithashtu mund të kënaqeni në këtë sport relaksues në Ada Buna - mjekët pohojnë se ai ka një efekt terapeutik. Gjithashtu, në Mont Joy Ranch mund të provoni hipoterapi - fizioterapi me ndihmën e kuajve.

Ngjitje

A e doni natyrën dhe a jini ziliqarë për alpinistët për ndjenjën e lirisë kur ngjiten në majë? Atëherë duhet të provoni Via Ferrata - ngjitje e sigurt përgjatë shkëmbinjve të pjerrët. Është koha për të njohur këto male mahnitëse mbi Kotor, por edhe për të pushtuar madhështinë e tij - Durmitorin. Përveç Via Ferrate, mund të provoni aftësitë tuaja për ngjitje në zonën e ngjitjes në Smokovac, afër Podgoricës.

Parqe aventureske

Për një ditë të mbushur me të qeshura dhe argëtim të mirë në natyrë, vizitoni një nga Parqet e Aventurave. Kudo që të zgjidhni - në Orjen, Luginën e Ivanit, parkun pyjor Gorica, Kollashin ose në Liqenin e Zi - nuk do të gaboni. Pavarësisht nëse jeni me shoqëri apo familje, vini vetes një qëllim dhe kontrolloni se cilët janë kufijtë tuaj të qëndrueshmërisë dhe të shkathtësisë. Fëmijët, veçanërisht, do ta shijojnë dhe do ta rrëfejnë këtë aventurë me prindërit e tyre për një kohë të gjatë.

Kjo faqe përdor "cookie" për të siguruar një përvojë më të mirë të përdoruesit. Nëse doni të bllokoni cookie-t, ju lutemi vendosni shfletuesin tuaj.