Rrugë panoramike

Dëshironi të njiheni me bukurinë e egër të Malit të Zi, por nuk keni kohë për të eksploruar të gjitha majat, kanionet, pamjet, liqenet dhe ujëvarat? Rrugët panoramike janë zgjidhja e duhur për ju! Këto pesë shtigje fantastike përmbledhin të gjitha tërheqjet natyrore dhe kulturore në një bisedë, kështu që mund të siguroheni që nuk e keni kapërcyer ndonjë. Zgjidhni atë që doni dhe kënaquni me natyrën.

Rreth Koritës

Fillon nga Podgorica, përmes "hapësirës" së bjeshkëve në kufirin me Shqipërinë - zona e Kuçit e deri në kanionin e lumit Cem. Ju presin 65 km rrugë duke shijuar pamjet fantastike, fshatrat autentikë, histori interesante, ushqim dhe natyrisht – natyrë hyjnore. Do të kënaqeni me Muzeun “Marko Milanov”, ku mund të merrni me qira një udhëzues audio dhe të mësoni më shumë për jetën e malazezëve 200 vjet më parë, por një nga momentet më tërheqëse të kësaj rruge është shëtitja dhe vëzhgimi te "Gryka e Sokolit".

Unazë rreth Durmitorit

Unaza është unazë, dhe kudo që të shkoni, do të ktheheni në pikën fillestare. Por asgjë nuk do të jetë e njëjtë. Do të takoni personalisht "drejtorin", pasi poetët e quajnë kështu Malin Durmitor, bien në dashuri me natyrën e paprekur dhe një fshat! Mali i Zi i vogël është një ishull në tokë, ku zhvillohet jeta si 100 vjet më parë. Përveç Parkut Kombëtar Durmitor, i cili është nën mbrojtjen e UNESCO-s, në këtë turne 76 km të gjatë do të njiheni me bukurinë unike të Parkut të Natyrës Piva. Filloni nga Zablaku dhe përdorni udhëzuesin audio që do t’ju ndihmojë për udhëtimin.

Midis dy brigjeve magjike

Ata dikur ishin një, dhe sot ata ndahen nga qyteti i Barit? Përgjigja është - Deti Adriatik dhe liqeni i Shkodrës! Midis këtyre dy sipërfaqeve të ujit, ekziston një vend i mrekullueshëm i bregdetit. Shëtisni nëpër ullishte, vreshta, vizitoni fshatrat si Godinje, vizitoni manastire dhe shtatë pamje marramendëse. Vendasit e fillojnë këtë rrugë 115 km të gjatë në Tuđemil, aty ku paraardhësit e tyre mposhtën Bizantin e fuqishëm qysh në vitin 1042.

Kurora e Malit të Zi

Një rrugë panoramike mbi 800 km e gjatë fillon në Podgoricë, dhe përmes luginës së lumenjve Zeta dhe Nikshiq vini në një qytet idilik në brigjet e Liqenit Piva - Plluzhine. Pasi të vizitoni "Unazën e Durmitorit" dhe të bëni fotografi afër Liqenit të Djallit, ju presin disa nga zonat më të bukura malazeze: kanioni Nevidio, Biogradska Gora, Most (Ura) mbi Gjurgjeviqa Tara ... Kurora e Malit të Zi, një rrugë panoramike e quajtur sipas maleve të larta, përfundon në Rozhajë dhe është një trajtim i vërtetë për aventurierët.

Deti dhe lartësitë

Të gjithë janë nga pak të dashuruar me këtë fjord madhështor - Gjirin e Kotorrit. Nëse dashuria ju ka ndodhur në shikim të parë, mund ta shikoni më mirë, nga të gjitha këndvështrimet, me rrugën panoramike "Deti dhe lartësitë". Fillon nga deti, më saktë nga Herceg Novi dhe gjatë gjithë rrugës për në Kotor ka vende piktoreske si Risan dhe Perast. Pastaj ngjiteni në Llovqen dhe mund të shihni Bokën e bukur nga 1657 m mbi nivelin e detit. Nuk ia vlen, ju jeni akoma të dashuruar, kjo është arsyeja pse atë e quajnë "Nusja e Adriatikut". Rruga vazhdon përgjatë Rivierës tërheqëse të Budvës dhe përfundon në brigjet e liqenit të Shkodrës.

Kjo faqe përdor "cookie" për të siguruar një përvojë më të mirë të përdoruesit. Nëse doni të bllokoni cookie-t, ju lutemi vendosni shfletuesin tuaj.